Select Page

Goff students competing at Odyssey of the Mind Regional TournamentTen teams from East Greenbush Central School District competed in the 2019 Odyssey of the Mind Region 4 Tournament on Saturday at Coxsackie-Athens Central School District. Teams from Goff Middle School, Donald P. Sutherland Elementary School and Citizen Genet Elementary School each placed third in their respective events.

According to the Odyssey of the Mind website, the competition is “an international creative problem-solving program that engages students in their learning by allowing their knowledge and ideas to come to life in an exciting, productive environment.”

East Greenbush Central School District had two teams participate as Primary teams, which are students in grades K-2, who perform in a non-competitive manner. The district’s other eight teams participated competitively, and three of those won medals.

This year’s regional competition included 94 teams and more than 600 students from 18 different school districts.

“East Greenbush had a lot of new coaches, who are parent volunteers, and new participants this year, so we are very proud of the accomplishments of our students,” said the district’s coordinator Julie Adadjo. “ Many are excited to come back again next year and do even better.”

Special thanks to Columbia High School sophomore David Adadjo who designed the team t-shirts.

Division II (Middle School)

Goff students at Odyssey of the Mind competitionGoff Middle School, Problem 4 (3rd Place)
Coach: Frank Rapant

  • Raychelle Adadjo
  • Ariebella Barrows
  • Inara Ilse
  • Chloe Rapant
  • Alyssa Sentz
  • Scott Szalay

Division I (Elementary School)

DPS students at Odyssey of the Mind competitionDonald P. Sutherland, Problem 2 (3rd Place)
Coaches: Lyndsey Hoyt and Trish Rapant

  • Benjamin Adadjo
  • Jasmina Cecunjanin
  • Lilliana Gabriele
  • Mattingly Gorski
  • James Hatch
  • Ella Rapant
  • Amelia Yoder

Genet students at Odyssey of the Mind competitionCitizen Genet, Problem 5 (3rd Place)
Coaches: Melissa Ten Eyck Hall, Michelle Ecker, Kate Hastings

  • Connar Benson
  • Ryan Ecker
  • Griffin Hall
  • Andrew Hastings
  • Liam Peck
  • Mary Weinheimer

Bell Top, Problem 3
Coaches: Alison Gaito and Jennifer Zumpano

  • Jack Anderson
  • Kaitlyn Burgess
  • Mia Danford
  • Andre Gaito
  • Rebekah Gaito
  • Grace Zumpano
  • Jane Zumpano

DPS students at Odyssey of the Mind competitionDonald P. Sutherland, Primary Team
Coach: Trish Rapant

  • Jonathan Bailey
  • Molly Hatch
  • Keely Ilse
  • Harper Radewitz
  • Darwin Rapant
  • Kaya Szalay
  • Ivy Yoder

Donald P. Sutherland, Problem 3
Coaches: Paul Janiszewski and Joe Cavazos

  • Joshua Garrison
  • Ryan Garrison
  • Trevor Garrison
  • Stella Guzek
  • Gunner Hastillo
  • Holden Janiszewski

Green Meadow, Primary Team
Coach: Melinda Kong

  • Raffaele Corbisiero
  • Sepastian Corbisiero
  • Maxwell McGohan
  • Logan Sheehan
  • Zach Sheehan
  • Shane Stieler

Green Meadow students at Odyssey of the Mind competition
Green Meadow, Problem 2
Coach: Melinda Kong

  • Alex Breig
  • Carter Cantara
  • Natalie Krisanda
  • Madeleine McGohan
  • Deidre Quail
  • Riley Sheehan
  • Jennavieve Stieler

Green Meadow, Problem 5
Coach: Melinda Kong

  • Kaitlyn Booth
  • Kristen Hedgepeth
  • Seamus Hoback
  • Cooper Hoffman
  • Elisabeth Kong
  • Elena Woods