COVID-19 Updates and Information

Daily COVID-19 Screening Form | COVID-19 Updates | Find a COVID Testing Site | COVID Forms | Reopening Plans

Select Page

The East Greenbush school community came together to celebrate four special individuals and raised approximately $11,400 for students at the East Greenbush Education Foundation’s annual gala on April 12.

Approximately 150 people attended the popular springtime event which featured dinner, raffles, student performances and an awards ceremony.

Three alumni – Paul Bigness ’95, Tim Nickels ’74 and Erin (Mensing) Tarbox ’99 – were inducted into the Columbia High School Hall of Fame and Mark Mann received the Community Member Award for his contributions to the school district as a former police officer, D.A.R.E. officer and current Board of Education member.

“The Education Foundation is appreciative of and humbled by the support of the East Greenbush community and the school district,” said Steve Taylor, president of the East Greenbush Education Foundation. “There are so many people who work very hard to ensure that the students who live in East Greenbush are well educated and cared for. This is a great community and I am very proud to be a part of it.”

All proceeds from the gala go towards senior awards and providing summer enrichment grants for East Greenbush Central School District students to attend in areas such as athletics, music, the arts and leadership training.

View Photo Gallery (courtesy Daniel Jackson)

Paul Bigness

Paul Bigness ’95
Columbia High School Hall of Fame Inductee

Tim Nickels

Tim Nickels ’75
Columbia High School Hall of Fame Inductee

Erin Tarbox

Erin (Mensing) Tarbox ’99
Columbia High School Hall of Fame Inductee

Mark Mann

Mark Mann
2019 Community Member Award Recipient

Columbia High School Hall of Fame

2019

  • Paul Bigness, Class of 1995 – Family and Service
  • Tim Nickels, Class of 1974 – Police Officer and CFO
  • Erin (Mensing) Tarbox, Class of 1999 – Educator and Volunteer

2018

  • Michael Condo, Class of 1981 – Police Officer and Volunteer
  • Scott Noel, Class of 1989 – Entrepreneur and Announcer
  • Drew Romanowski, Class of 1992 – Teacher, Coach & Unionist

2017

  • William Bianco, Class of 1983 – Attorney and Private Equity Investor
  • David DeJulio, Class of 1976 – Catholic Priest
  • Martin Mahar, Class of 1983, Educator
  • Ernest Tubbs, Class of 1996, Police Officer and Volunteer

2016

  • James Baldwin, Class of 1972 – Educator and Public Servant
  • Andria Obermayber Hanley, Class of 1984 – Nonprofit Executive
  • Andrea Neiman Class of 2001 – Educator and Volunteer

2015

  • Daniel Adams Class of 1996 – Attorney, Community Volunteer
  • James W. Dolen Class of 2002 – Physicist
  • Mary Pat Murphy Donnelly Class of 1990 – Parent-Volunteer, Attorney, Judge
  • Ryan Farnan Class of 2002 – Businessman, Fundraiser
  • Matthew Lindemann Class of 1986 – Business Owner, Volunteer
  • Heather Morrison Oppedisano Class of 1990 – Broadcast Meteorologist
  • Michael Ryan Class of 2002 – Chemist

2014

  • Francis Clifford Class of 1958 – Business Owner, Entrepreneur
  • Jeffrey Tooker Class of 2001 – Volunteer
  • Judy VanVranken Class of 1966 – Missing Persons Advocate, Volunteer
  • Katherine Alonge-Coons Class of 1977 – Professional, Humanitarian
  • Stephen Obermayer Class of 1979 – Chief Financial Officer
  • Tara Mardigan Class of 1991 – Professional, Volunteer

2013

  • Sarah Abdella Class of 2005 – Linguist
  • Richard A. French Class of 1974 – Volunteer, Instructor, Supervisor
  • Jesse Pickard Class of 2002 – Entrepreneur

2012

  • Robert R. Lorenz, MD Class of 1984 – Medical Director, Surgeon
  • Tara Maney Class of 1983 – Educator

2011

  • Scot R. Salvador, Class of 1984 – Businessman, Community Member
  • Phil Agcaoili, Class of 1989 – Technologist, Leader
  • Derek Farley, Class of 2004 – Good Son, Good Soldier, Good American

2010

  • Leroy F. Tario, Class of 1975 – Colonel, Civilian-Military Leader
  • Ryan Smithson, Class of 2003 – Soldier, Author

2009

  • Henry J. “Hank” Wysocki, Class of 1976 – Teacher, Administrator, Coach
  • Eric J. Hart, Class of 1981 – Businessman, Humanitarian

2008

  • Robert M. Riano, Class of 1975 – Engineer, Senior Intelligence Officer, CIA

2007

  • Shannon Rivers, Class of 1998 – Pharmacist
  • Rick McCabe, Class of 1965 – Teacher, Coach, Civic Leader
  • Steven Taylor, Class of 1988 – Non-Profit CEO, Fundraiser
  • Shay Harrison, Class of 1990 – Student-Athlete, Scientist, Coach
  • Raymond J. Elliott III, Class of 1965 – Judge, Attorney

2006

  • David Becker, Class of 1973 – Becker’s Farm Proprietor
  • Albert “Rocky” Rausch, Class of 1973 – Administrator, Civic Leader
  • Paul W. Obermayer, Class of 1981 – U.S. Navy SEAL
  • James Stowe Eadie, M.D., Class of 1990 – Physician, Humanitarian

2005

  • Marcia McCraw Horwitz, Class of 1972 – Attorney, Civic Leader
  • Susan Salvador, Class of 1978 – Administrator, Educator
  • David M. Wojeski, Class of 1983 – CPA, Entrepreneur
  • Michael T. Bennett, Class of 1985 – Educator, Coach

2004

  • Donald J. Langley, Class of 1944 – Educator, School Administrator
  • Thomas Chesser, Class of 1973 – Engineer, Community Volunteer
  • Michelle L. Wacholder Haskin, Class of 1987 – Attorney, Advocate

2003

  • John W. Obermayer, Class of 1951 – Educator, Volunteer
  • William F. O’Connor III, Class of 1961 – Architect
  • Raymond H. Werking, Jr., Class of 1966 – Teacher, Author, Volunteer
  • Peter L. Arnos, Class of 1968 – Businessman, Volunteer
  • Donna Langley-Peck, Class of 1969 – Educator, Fulbright Teacher Exchange
  • Scott C. Edberg, Class of 1981 – Conservation Officer, Fire Fighter

2002

  • Gerald Elliot, Class of 1967 – Teacher, Coach
  • Carol Bluhm, Class of 1970 – Educator
  • Richard J. Miller, Class of 1982 – Attorney, Civic Leader, Musician
  • Richard Romer, Class of 1984 – Student Athlete, Businessman

2001

  • Kathleen Crabill, Class of 1973 – Educator
  • Debra Harting, Class of 1974 – Community Leader
  • Victoria DeJulio, Class of 1978 – Community Coordinator

2000

  • Kenneth B. Colloton, Class of 1972 – Banker, Civic Leader
  • Brian B. Adams, Class of 1987 – Physician

1999

  • S. Stanley Katz, Class of 1946 – International Economist
  • William J. Romer, Class of 1962 – Entrepreneur
  • Joseph Corr, Class of 1969 – Educator, Teacher

1998

  • Matthew T. Mahar, Class of 1977 – Educator, Researcher
  • Michael A. Stenard, JD, Class of 1978 – Lawyer, Advocate
  • Lisa Silliman-French, Class of 1981 – Adaptive Phys Ed Coordinator

1997

  • Herman G. Harrington, Class of 1941 – Veterans’ Advocate
  • George Thompson Jr, Class of 1956 – Engineer

1996

  • Roman R. Lorenz, Class of 1954 – Chemist
  • Lylet Spatola Thompson, Class of 1956 – Educator, Teacher
  • Bruce L. McClennan, Class of 1959 – Physician
  • Linda Griffin, Class of 1968 – Jurist
  • William H. Polaski, Class of 1971 – Scientist
  • Bonnie Heyer, Class of 1975 – Physician

1995

  • Richard J. Doran, Class of 1944 – Social Worker
  • Stewart C. Wagner, Class of 1956 – Businessman
  • James A. Rauch, Class of 1967 – Jurist
  • Christian F. Hummel, Class of 1973 – Jurist