PK-8 Half Day - Friday, June 14

Students in grades PK-8 will have a half day on Friday, June 14. Dismissal times: Goff at 10:40 a.m., Pre-K (DPS/Genet/Green Meadow/Red Mill) at 10:45 a.m., Genet at 11:15 a.m., Bell Top/DPS/Green Meadow/Red Mill at 11:30 a.m.

View Calendar

Select Page

Seven teams from the East Greenbush Central School District participated in the Odyssey of the Mind Region 4 Tournament earlier this spring, and three of those teams won first or second place in their region and qualified for the NYS Tournament.

Teams from Donald P. Sutherland and Genet Elementary Schools as well as Goff Middle School will compete in the State Finals on Saturday at the New York State Fairgrounds in Syracuse. Other teams that participated in the regional tournament represented Green Meadow, Genet and Red Mill.

Odyssey of the Mind is a creative problem-solving program that brings students together to use their creativity and teamwork.

Best of luck to the students from Goff, DPS and Genet!

Division II (Middle School)

Goff – “The Most Dramatic Problem Ever”
2nd Place
Coached by Lindsey Hoyt

  • Benjamin Adadjo
  • Carter Cantara
  • Mattingly Gorski
  • James Hatch
  • Ella Rapant 
  • Riley Sheehan
  • Amelia Yoder

Division I (Elementary Schools)

DPS students at Odyssey of the Mind regional tournament
DPS – “Where’s the Structure?”
1st Place
Coached by Trish Rapant

  • Julian Brown
  • Carter Chalavoutis-Miller
  • Molly Hatch
  • William Ilse
  • Darwin Rapant
  • Myah Scott
  • Mallory Simpson

Genet students at the Odyssey of the Mind regional tournamentGenet – “Classics … The Walls of Troy”
1st Place
Coached by Sabine Murphy

  • Layan Alsayed
  • Owen Bobersky
  • Merab Chaudhry
  • Ethan Crewell
  • Matthew Flynn
  • Charly Stearns
  • Jennifer Williams

Green Meadow Odyssey of the Mind team
Green Meadow – “Pirates and the Treasure”

4th Place
Coached by Christina Minkler and Sarah Cantara

  • Mina Cadalso
  • Evan Donnelly
  • Charlotte Kircher
  • North Cantara
  • Cara Minkler 
  • Madeleine Iorio
  • KC Piasecki

Genet Odyssey of the Mind - Problem 1
Genet – “Pirates and the Treasure

6th Place
Coached by Ingrid Espinosa & Todd Heim

  • Ilde Apelanz
  • Tyler DiNovo
  • Charlie Harling
  • Reagan Harling
  • Anabel Heim
  • Mikey McIntosh 
  • Oliver Miller

Red Mill – “The Most Dramatic Problem Ever”
6th Place
Coached by Amanda Gauvin

  • Adam Benton
  • Ayushi Chetry
  • Leo Gauvin
  • Anubhaw Gurung
  • Gabriel Patton
  • Luke Vitale
  • Chloe Xu

Primary Division (Non-Competitive Grades K-2)

DPS students at Odyssey of the Mind regional tournamentDPS – “Dinos on Parade!”
Coached by Dianne Chalavoutis

  • Nolan Brown
  • Oliver Chalavoutis-Miller
  • Grace Colling
  • Addison Mooney
  • Meredith Mooney
  • Steven Rhenow
  • Greta Wheeler